Czytanie po angielsku – jak przekonać do tego dziecko?

Czytanie po angielsku. Czytanie w każdym wieku rozwija nasze umiejętności, poprawia koncentrację, buduje naszą kreatywność oraz rozwija nasze słownictwo. Ogólnie same zalety. Ale co z czytaniem w języku angielskim ? No właśnie. Dla niektórych brzmi to groźnie, a wcale takie nie jest. Skoro czytanie w naszym ojczystym języku jest tak budujące, to jak absorbująco musi działać na nasz umysł czytanie po angielsku? Nie mówię tu tylko o czytaniu w innym języku przez osoby dorosłe.

Dzieci przyswajają wiedzę znacznie szybciej, więc dlaczego nie rozwijać ich kompetencji poprzez czytanie, kojarzenie, oglądanie oraz zabawę przy użyciu książek. W tym artykule odpowiem Państwu na pytanie ”po co czytać po angielsku?” oraz podpowiem co i jak czytać, żeby się nie zrazić, a dobrze się bawić i uczyć jednocześnie.

Język angielski to najbardziej rozpoznawalny i używany język na świecie, dlatego coraz więcej osób kładzie nacisk na jego naukę. Słowo nauka i czytanie niejednego przeraża, ale robiąc to dla siebie nie możemy się zniechęcać.

Czytanie w języku obcym to prosty sposób na zapoznanie się z nowymi słowami oraz utrwalenie tych, które już dobrze znamy. Czytając cały tekst, a nie pojedyncze słowa jesteśmy w stanie dużo wywnioskować z kontekstu wypowiedzi. Zaczynamy kojarzyć niektóre słowa i sami rozwiązywać tzw. „małe łamigłówki językowe” bez użycia w pierwszej kolejności słownika. Z czasem, gdy sprawdzamy wcześniej „odgadnięte” słowa w słowniku i rzeczywiście widzimy, że mieliśmy rację rośnie nasza satysfakcja i motywacja do dalszej nauki. Im więcej czytamy i kojarzymy tym więcej po prostu umiemy, w konsekwencji tego nasz zapał nie opada.

Zaprzyjaźnij się z angielską pisownią i gramatyką

Kolejnym aspektem, który warto poruszyć jest „ zaprzyjaźnienie się” z angielską pisownią i gramatyką. Nie ma co ukrywać, że jeżeli nie mieszkamy w kraju anglojęzycznym to na co dzień nie mamy do czynienia z wyrazami pisanymi w tym języku. Okej, pewnie ktoś teraz pomyśli, że przecież istnieje Internet, social media itd., ale nie oszukujmy się, ilu z nas tak naprawdę czyta dokładnie cały tekst znajdujący się pod zdjęciem, a w dodatku jeszcze w języku obcym.

No właśnie, żyjemy w czasach, w których wiele osób zwraca uwagę na obrazki zamiast na treść i okej, nie ma przecież w tym nic złego. Każdy ma prawo robić to, co uważa za słuszne, ale do czego zmierzam… Wiele osób potrafi płynnie komunikować się w języku angielskim. Jeżeli jednak przychodzi “co do czego” i mają coś napisać to zaczynają się „schody”. Tu z pomocą wychodzą naprzeciw książki.

Czytając po angielsku, najwięcej zapamiętujemy, kojarzymy i uczymy się

To właśnie czytając najwięcej zapamiętujemy, kojarzymy i uczymy się. Sięgając po anglojęzyczną lekturę nasza pisownia znacznie się polepszy, a rezultaty ujrzymy szybciej ,niż nam się wydaje. Co do gramatyki to mamy przede wszystkim możliwość zaobserwowania różnych konstrukcji w przełożeniu na życie codzienne, z którymi wcześniej zetknęliśmy się tylko w podręcznikach. W konsekwencji tego ćwiczymy nie tylko pisownię danych słów, ale także składanie całych zdań w odpowiedniej formie. Jednym słowem same plusy.

Czytając jesteśmy w stanie wiele „wychwycić” i mam tu na myśli różne „perełki językowe” , z którymi wcześniej nie mieliśmy przyjemności zetknięcia się. Mowa oczywiście o przeróżnych zwrotach, wyrażeniach i idiomach. Jest to dosyć ważne ,ponieważ ku naszemu zdziwieniu wiele polskich powiedzeń i przysłów w języku angielskim brzmi zupełnie inaczej, ale znaczy dosłownie to samo.

Przykład. Znacie nasze polskie przysłowie „wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma”? W języku angielskim brzmi następująco : „the grass is always greener on the other side of the fence”. W tłumaczeniu dosłownym oznacza „trawa jest zawsze bardziej zielona po drugiej stronie płotu”. Czytając różne wyrażenia zwrócimy więc uwagę, że coś tu nie gra i czym prędzej zajrzymy do słownika w celu przetłumaczenia danego zwrotu.

Tu od razu nasuwa mi się kolejna zaleta. Nauczymy się czytać całe zdania, a nie tłumaczyć „słowo w słowo”. W rezultacie przestaniemy dosłownie tłumaczyć swoje własne wypowiedzi z polskiego na angielski i nie będziemy popełniać tzw. „kalek językowych”.

W następstwie czego z każdym przeczytanym tekstem nasza umiejętność całościowego czytania będzie się po prostu polepszać, a postępy będziemy widzieć z dnia na dzień.

Czytanie po angielsku – czy warto przekonywać do tego dziecko?

Co do czytania książek przez dzieci w języku angielskim jest to po prostu bardzo rozwijające. Jak wiadomo nauka języka angielskiego od najmłodszych lat mocno ułatwia życie. Młody umysł chłonie więcej niż umysł dorosłego człowieka, a nauka przez zabawę daje jeszcze lepsze efekty.

Czytanie po angielsku to po postu świetna zabawa. Książeczki dla dzieci wypełnione są po brzegi ilustracjami. Dzięki temu mocno skupiają uwagę dziecka oraz ułatwiają zrozumienie i przyswojenie czytanego tekstu. Dziecko czytając w języku angielskim otwiera się na inne kultury i co za tym idzie rośnie w nim zainteresowanie samym językiem obcym. Jest to bardzo fajne i „lekkie” uzupełnienie do podstawowego materiału, jakie dziecko wynosi z zajęć w szkole.

Oczywiście będąc rodzicem możemy też czytać swoim dzieciom po angielsku, co daje obopólne korzyści. Dziecko dobrze się przy tym bawi, bardziej się skupia i jego zainteresowanie daną książką rośnie. Rodzic natomiast rozwija przy tym swoje umiejętności sięgając do podstaw angielskiego. Jest to oczywiście również mile, wspólnie spędzony czas. Nie możemy też zapominać, że jako rodzice jesteśmy autorytetami dla swoich pociech, więc zapewne w przyszłości sami będą chcieli zacząć swoją przygodę z anglojęzycznymi lekturami, jeżeli tylko pokażemy im ten „kolorowy świat”.

Mam nadzieję, że wszystkie wyżej wymienione przeze mnie zalety zmotywowały Państwa choć w małym stopniu do rozpoczęcia swojej przygody z czytaniem po angielsku. Teraz spróbuję podpowiedzieć Państwu jak czytać, żeby nasz zapał nie opadł za szybko. Przede wszystkim musimy mierzyć siły na zamiary i dostosować lekturę do naszych umiejętności. Lepiej zacząć nawet od czegoś o wiele prostszego, co na samym początku nas mocno zmobilizuje.

Readersy – jeśli dopiero zaczynasz przygodę z czytaniem po angielsku

Jeżeli nasz poziom oceniamy na podstawowy lepiej zacząć od tzw. „readersów”- są to opowiadania i powieści z uproszczonym tekstem, dostosowane do umiejętności osób uczących się angielskiego. Wiele wydawnictw językowych ma w swojej ofercie readersy na kilku poziomach zaawansowania. Są o różnorodnej tematyce: od romansów i science-fiction, po wielkie klasyki światowej literatury, jednym słowem każdy znajdzie coś dla siebie.

Najkorzystniejszym wyborem będą dla nas powieści, które nas po prostu zainteresują i sprawią nam przyjemność. Nie ma co się męczyć czymś, co nam nie odpowiada, ponieważ bardzo szybko nas to zniechęci.

Kolejnym ważnym elementem jest to, żebyśmy nie czytali całej książki ze słownikiem. Lepiej spróbować wywnioskować coś z kontekstu , a dopiero w ostateczności, jeżeli nie rozumiemy o czym czytamy sięgnąć po pomoc. Warto też, jeżeli tylko czujemy się na siłach chwycić za lekturę, którą już kiedyś przeczytaliśmy w języku polskim. Mamy wtedy pewność, że nie zgubimy wątku, a możliwe, że odnajdziemy jakieś „smaczki”, które tylko i wyłącznie znajdziemy w oryginale.

Czytanie po angielsku: jak zachęcić do tego dziecko?

Warto dać dziecku zwyczajnie dobry przykład z siebie samego. Dzieci bardzo często naśladują nas dorosłych nawet w codziennych czynnościach. Warto pokazać dziecku, że „świat książek” jest po prostu bardzo ciekawy. Możemy usiąść wspólnie z dzieckiem i czytać równocześnie dwie różne książki w języku obcym. My jakąś ciekawą lekturę, a dziecko książeczkę z obrazkami i historyjką.

Warto także dać dziecku wybór co do książki, którą chciałoby przeczytać. Wtedy mamy pewność, że nie zmuszamy dziecka do opowiadania, które go nie zainteresuje. Jeżeli sami nie potrafimy w żadnym stopniu czytać w języku obcym i nie mamy z nim do czynienia, możemy skorzystać z nagrań. Bardzo dużo wydawnictw ma w swojej ofercie książeczki z dołączonymi ścieżkami dźwiękowymi w formie płyt CD lub nagraniami mp3. W tym wypadku niepewność językowa rodzica przestaje być argumentem, który stoi na przeszkodzie rozwoju językowego dziecka.

Mam nadzieję, że przytoczone przeze mnie argumenty pomogły Państwu w podjęciu decyzji o rozpoczęciu swojej przygody z czytaniem w języku obcym. Czytanie po angielsku to bardzo przyjazna forma nauki połączona z rozrywką, która wiele wnosi do naszej komunikacji w tym języku. Nie da się ukryć, że są to same pozytywy i naprawdę WARTO CZYTAĆ PO ANGIELSKU.

Kilka propozycji wydawnictw oraz książek, po które warto sięgnąć.

  • Propozycje dla dzieci :

– Wszelakie książki wydane przez Wydawnictwo Usborne. Oferują bardzo bogaty wybór książek: stories – czyli bajki po angielsku. Książki edukacyjne, activity books, sticker books – książeczki z naklejkami. Sensoryczne, słowniki obrazkowe, książki do nauki czytania po angielsku oraz wiele innych.

– Książki z grupy wydawniczej Little Tiger Group. W jej skład wchodzą cztery wydawnictwa : Little Tiger Press, Little Tiger Kids, Caterpillar Books, 360 Degrees. W swojej ofercie mają książki zarówno dla najmłodszych dzieci, jak i dla młodzieży. Książki edukacyjne, sensoryczne, dotykowe, dźwiękowe, trójwymiarowe, z okienkami, naklejkami oraz wiele innych)

  • Propozycje dla dorosłych :

-wszelakie lektury i bajki , które czytali lub oglądali Państwo w języku polskim

-na poziomie początkującym i średniozaawansowanym warto sięgnąć po literaturę młodzieżową np.: „Harry Potter”, „ Zmierzch”, „Percy Jackson”, w zależności od preferencji

-wszelakie readersy na różnych poziomach zaawansowania (Wydawnictwo Pearson, Penguin Readers, Macmillan Readers i wiele innych)

– platforma internetowa Audible z dostępem do anglojęzycznych audiobooków (jeżeli ktoś preferuje słuchanie oraz chce poprawić swoją wymowę).

Autor: Patrycja Kaczmarek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *