Robotyka z LegoWedo czy programowanie w Pythonie z Minecraftem?

Ze względu na bardzo duże zainteresowanie zarówno zajęciami z robotyki, jak i programowaniem w języku Python oraz jeszcze większym problemem: który wybrać? Chcielibyśmy przybliżyć oba zajęcia i przedstawić różnice między nimi.

Na wstępie chciałbym się przedstawić: nazywam się Radosław Pawliński i będę miał ogromną przyjemność prowadzić zajęcia z waszymi dziećmi. Jestem miłośnikiem komputerów od dziecka i chyba od dziecka została mi fascynacja grami… ale od ich zaplecza. Nie interesowało mnie „przechodzenie poziomów” oraz „zdobywanie odznak”. Od samego początku dążyłem do tego, aby poznać schemat działania danej gry oraz programu. To była moja naturalna droga do poznawania języków programowania. Droga, którą chciałbym pokazać waszych dzieciom. Zapewniam, że dołożę wszelkich starań, aby warsztaty ze mną były niesamowitą przygodą w poznawaniu magicznego świata programowania.

Dobrze. Teraz „do rzeczy” ?

Będę prowadził zajęcia robotyki z elementami programowania w języku Scratch oraz programowania w języku Python w Minecrafcie.

Robotyka z elementami programowania w języku Scratch:

Warsztaty robotyki przeznaczone są dla młodszych uczestników (od 5 do 9 lat) i będą opierały się na klockach Lego (zestawy WeDo). Na naszych spotkaniach będziemy budowali roboty wyposażone w przeróżne czujniki: przechyłu, ruchu, dźwięku). Następnie naszą konstrukcję podłączymy do komputera i wykorzystując potęgę języka Scratch będziemy programowali naszego robota, aby zachowywał się tak, jak my sobie zażyczymy. Scratch jest wizualnym językiem, idealnie dopasowującym się do dzieci i ich początkowej przygody z programowaniem. Wszystkie polecenia podzielone są na odpowiednie kategorie i znajdują się w kolorowych chmurkach, co znacznie ułatwia poznanie podstawowych poleceń.

Zajęcia odbywają się w grupach maksymalnie 4-osobowych. Kursanci podzieleni są na 2-osobowe zespoły. Każdy zespół pracuje na jednym zestawie LEGO WeDo przy jednym laptopie. Spotkania mają charakter zabawy, jednakże wzbogacają wiedzę dzieci z zakresu informatyki, matematyki, mechaniki, fizyki, biologii, czy astronomii.

Programowanie w języku Python w Minecrafcie:

Warsztaty programowania w języku Python w Minecrafcie przeznaczone są dla nieco starszych dzieci (od 8 do 14 lat). Przeznaczone dla wszystkich miłośników gry Minecraft (do których sam się zaliczam ;)). Zaraz, zaraz, zajęcia z gry komputerowej? Nie, Minecraft to nie tylko gra. To absolutnie fantastyczne środowisko edukacyjne. To świetne rozwiązanie, które pozwala uczyć kreatywności, a także – programowania. Drobny skrypt napisany przez nas potrafi zmienić miecz w magiczną różdżkę, zbudować pałac w mgnieniu oka albo uruchomić zmieniającą kolory podłogę do dyskoteki, a to dopiero początek…

Na zajęciach programowania w Minecrafcie zrobimy to wszystko i jeszcze więcej dzięki sile Pythona, używanego przez miliony zawodowców i świetnie sprawdzającego się jako pierwszy język…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *