Dlaczego systematyczność jest ważna?
Dlaczego systematyczność jest ważna?
Dlaczego systematyczność jest ważna? Systematyczność to nic innego jak skrupulatne i regularne wykonywanie zaplanowanej czynności. Nie jest nowością, że gdy wykonujemy coś wielokrotnie, o tej samej porze lub w te same dni staje się to naszym nawykiem. W momencie, gdy dana czynność przeistacza się w nasz nawyk wszystko staje się łatwiejsze. Nie myślimy wtedy o tym jak o rzeczy, którą musimy wykonać, nie jest to dla nas męczące, a po prostu wchodzi nam to w krew. Systematyczność jest ważna.
Systematyczność to tak naprawdę klucz do sukcesu w każdej dziedzinie życia. Dzięki regularnemu planowaniu i działaniu jesteśmy w stanie zyskać o wiele więcej, niż myślimy.
Wiem
że dla większości osób samo słowo „systematyczność” może kojarzyć się z nudą, rutyną i monotonią, bo przecież większość dobrych rzeczy w naszym życiu dzieje się niespodziewanie. Przez to wychodzimy z założenia, że zawsze trzeba być spontanicznym, ale spójrzmy prawdzie w oczy – wiele pięknych momentów omija nas tylko dlatego, że na ostatnią chwilę przypominamy sobie o obowiązkach, których nie wypełniliśmy. Wtedy jesteśmy zmuszeni zrezygnować z realizacji pomysłów, które wpadły nam do głowy pod wpływem chwili.
W tym momencie zawsze przychodzi myśl: „dlaczego nie zrobiłem tego wtedy, gdy był na to czas?”, „dlaczego nie wykonałem danej czynności od razu?”. A dzieje się tak właśnie dlatego, ponieważ nie jest to naszym nawykiem. Warto wtedy pomyśleć ile czasu tak naprawdę zyskalibyśmy dzięki systematyczności. Jeżeli wykonamy nasze zadanie od razu, według danego schematu pozostanie nam wtedy wiele czasu wolnego, który moglibyśmy zagospodarować na nasze spontaniczne pomysły.
Dlaczego systematyczność jest ważna?
Dzięki systematycznemu podejściu łatwiej i szybciej osiągniemy postawione sobie przez nas cele. Zauważając swój progres będziemy dumni z siebie, co zmotywuje nas jeszcze bardziej. Z dnia na dzień staniemy się lepszą wersją siebie. Z biegiem czasu nawet przestaniemy zauważać, że to co robimy było przez nas samych sobie narzucone, podejdziemy do tego jak do standardowej czynności, którą wykonujemy w ciągu dnia. Dzięki temu zyskamy czas i chęci na kolejne wyzwania, ponieważ w praktyce zauważymy, że takie podejście się po prostu sprawdza.
Systematyczność
to najważniejszy aspekt w uczeniu się języków obcych. Nasz mózg przyswaja wiedzę o wiele łatwiej i szybciej, gdy dostarczamy mu ją regularnie. W ten sposób jesteśmy w stanie rozłożyć materiał na mniejsze części, co sprawia, że nauka jest o wiele bardziej dla nas przyjemna. Dodatkowo usprawniamy naszą zdolność zapamiętywania, ponieważ o wiele prościej będzie nam zapamiętać mniejszą ilość informacji i powtarzać ją systematycznie. W momencie, gdy idzie nam coraz lepiej rośnie w nas mobilizacja do dalszej nauki. Dlatego systematyczność jest ważna.
Postęp
naszych zdolności bardzo szybko możemy zauważyć na przykładzie uczenia się nowych słówek, które są kluczowe do ulepszenia naszej komunikacji w języku obcym. Wystarczy już chociażby kilka minut dziennie, a z dnia na dzień zauważmy poprawę naszego zakresu słownictwa. Warto także systematycznie powtarzać sobie materiał, który już znamy, mamy wtedy pewność, że nie wyleci nam z głowy. Pamiętajmy, że powtórki czegoś, co już znamy nie zajmą nam tyle czasu, co uczenie się nowych zagadnień.
Działanie
systematyczne wnosi wiele pozytywów. Dzięki planowaniu i wykonywaniu swoich działań regularnie i w zamierzonym terminie zyskamy mnóstwo czasu, dlatego naprawdę warto wprowadzić systematyczność do swojego życia na różnych płaszczyznach: w obowiązkach, pracy, sporcie, czy nauce. Efekty będą po prostu zaskakujące. Warto pamiętać, że początki zawsze bywają trudne i nie ma co się zrażać na starcie. W następnym artykule przedstawię Państwu sposoby na to, jak zacząć i jak łatwo wyrobić w sobie ten nawyk. ?