Patryk

Święty Patryk – patron Irlandii

Święty Patryk (ang. Saint Patrick) jest uważany za patrona Irlandii, a jego dzień obchodzony jest 17 marca, kiedy to Irlandczycy na całym świecie obchodzą Dzień Świętego Patryka (ang. St. Patrick’s Day).

Patryk urodził się w Brytanii około 385 roku i jako dziecko został porwany przez irlandzkich piratów, którzy sprzedali go w niewolę w Irlandii. Tam spędził kilka lat, zanim uciekł z niewoli i powrócił do swojego rodzinnego kraju. Później postanowił zostać duchownym i został biskupem.

W 432 roku, gdy miał już około 60 lat, Patryk powrócił do Irlandii jako misjonarz. Jego celem było nawrócenie Irlandczyków na chrześcijaństwo i zniwelowanie wpływu druidyzmu na kulturę irlandzką. W czasie swojej misji, Patryk zakładał kościoły, organizował szkoły i chrzcił ludzi.

Święty Patryk jest kojarzony z wieloma legendami, a jedną z najbardziej znanych jest opowieść o tym, jak wypędził węże z Irlandii. W rzeczywistości jednak, węże nigdy nie zamieszkiwały na tym terenie, a opowieść ta ma raczej wymiar symboliczny – wąż był w mitologii celtyckiej symbolem zła i grzechu, a wypędzenie węży przez Patryka mogło symbolizować zwalczenie pogaństwa i wprowadzenie chrześcijaństwa do Irlandii.

Patryk zmarł około 461 roku i został pochowany w Downpatrick w Irlandii. Jego kult szybko się rozprzestrzenił, a Dzień Świętego Patryka stał się świętem narodowym Irlandii.

Obecnie święto to jest obchodzone nie tylko w Irlandii, ale także w innych krajach, gdzie żyją społeczności irlandzkie. W tym dniu często organizowane są parady, a ludzie ubierają się na zielono i bawią się w rytmach muzyki irlandzkiej.

Czy wiesz, ze jest mnóstwo sposobów, żeby życzyć komuś szczęścia po angielsku w dzień Świętego Patryka?