Inga Wróżby

Warsztaty kulturowe – Andrzejki

Andrzejki to święto z wieloletnią tradycją. Obchodzone przez naszych przodków było dniem, a w zasadzie nocą, na którą czekano z utęsknieniem. Czy zastanawialiście się kiedyś skąd pochodzi i jakie korzenie ma to święto?

Jeśli tak to ten artykuł jest idealnym rozwiązaniem aby przybliżyć sobie sylwetkę świętego Andrzeja oraz historię święta nazwanego na jego cześć.

Andrzejki obchodzimy w nocy z 29 na 30 listopada, w dzień wigilii świętego Andrzeja. Każdemu z nas ten wieczór kojarzy się z hucznymi imprezami oraz różnorakimi wróżbami, ale warto wiedzieć w jaki sposób świętowano dawniej.

Święty Andrzej był jednym z dwunastu apostołów oraz bratem świętego Piotra. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu był uznawany za patrona panien szukających swojej miłości, kawalerom patronowała wtedy święta Katarzyna. I choć wszyscy wiemy, że obecnie świętem zakochanym są walentynki tak wtedy mężczyźni świętowali 4 listopada, a kobiety 29 dnia tego miesiąca.

Dopiero po wielu latach połączono te dwa święta w jedno i obchodzono właśnie Andrzejki. Wierzono wówczas, że wszystkie wróżby oraz przepowiednie składane w ostatnią noc listopada spełnią się.

Wokół domów rozpalano wtedy wielkie ogniska aby odgonić złe duchy i wyprawiano huczną zabawę aż do rana. Choć można by myśleć, że ta noc była traktowana tylko jako zabawa to nic bardziej mylnego.  W XX wieku traktowano ją bardzo poważnie. Do tej pory Andrzejki kojarzą nam się z wróżbami oraz magią natomiast głównie traktuje się je jako okazję do zabawy. Ostatnia noc listopada to również ostatnia noc przed rozpoczęciem się adwentu.

Poniżej odnajdziecie najbardziej popularne wróżby odprawiane w dzień wigilii świętego Andrzeja.

LANIE WOSKU DO WODY PRZY UŻYCIU DZIURKI OD KLUCZA – Polega ona na roztopieniu wosku świecy, a następnie wylaniu go do zimnej wody przez dziurkę od klucza. Niewielki kawałek świecy wraz z knotem zachowujemy i zapalamy gdy wyjmiemy z wody stwardniały wosk.

W blasku pozostawionej świeczki wosk wyjęty z wody rzuci na ścianę cień, który swoim kształtem zdradzi nam naszą przyszłość. Jest to najbardziej popularna w Polsce wróżba wykonywana w ten magiczny dzień.

NAJDŁUŻSZA OBIERKA JABŁKA – Tę wróżbę warto wykonać jeśli chcemy poznać naszą przyszłość. Drużynowo obieramy jabłko, a osoba z najdłuższą obierką będzie miała bardzo szczęśliwe życie. Obierkę należy rzucić za siebie, a kształt jaki przybierze na podłodze podpowie rzucającemu co przyniesie mu szczęście w przyszłości.

MARSZ BUTÓW – To wróżba dla tych, którzy pragną poznać swoją przyszłość. Każdy uczestnik ściąga jednego buta i ustawia go kolejno, jeden za drugim przy ścianie pokoju. Następnie kolejno przesuwamy obuwie tak, aby ostatni trafiał na miejsce pierwszego i tak dalej. Osoba, której czubek buta pierwszy dotknie ściany może oczekiwać miłej niespodzianki w niedalekiej przyszłości.

KARTKI Z IMIONAMI – Jest to jedna z najpopularniejszych wróżb. Należy na kartkach zapisać swoje imię. Każdy losują jedną kartkę i ją przekłuwa. Zgodnie z przepowiednią osoba, której imię znalazło się na przekłutej kartce jest naszą bratnią duszą

RZUT MONETĄ – Do wykonania tej wróżby potrzebujemy monety oraz naczynia z wodą. Najpierw musimy pomyśleć o swoim największym marzeniu, a później rzucić monetę do naczynia z wodą. Naczynie jednak powinno być trochę oddalone od rzucającego tak, aby to zadanie nie było za łatwe. Osoba, która trafi monetą do wody za pierwszym razem, może być pewna, że jej marzenie się spełni.

CIASTECZKA Z WRÓŻBĄ – Dzień przed andrzejkami pieczemy ciasteczka do których wkładamy przedmiot lub karteczkę z przepowiednią. Na drugi dzień w zależności od tego co wylosowaliśmy, poznajemy swoją przyszłość.

To właśnie te sześć wróżb jest uznawanych za najbardziej popularne i najczęściej odprawiane w naszej kulturze.

Warto jednak pamiętać, że jest to zabawa i przede wszystkim świetna okazja na spotkanie z rodziną oraz przyjaciółmi.

Zapraszamy na warsztaty kulturowe w Gadule.

Sprawdź również warsztaty dyniowe w Gadule.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *