Dzień pluszowego Misia

Co to za dzień i skąd się wziął?

Pluszowy miś to zabawka znana wszystkim na całym świecie. Każdy z nas będąc dzieckiem na pewno miał ( a może nawet ma do dzisiaj ) swojego pluszowego przyjaciela. Czy to mały, czy to duży dla nas na pewno był najukochańszym i najwspanialszym kumplem na świecie. Nie raz pomagał zasnąć oraz odpędzić czyhające pod łóżkiem potwory, był także najlepszym powiernikiem sekretów oraz oparciem w trudnych dla nas sytuacjach, to on koił wszystkie rany i był lekarstwem na całe zło. Dlatego też w setną rocznicę powstania maskotki, w 2002r. dzień 25 listopada ustanowiono dniem pluszowego misia.

Zacznijmy od tego, że pluszowy miś ma już tak naprawdę 119 lat, a historia jego powstania sięga czasów, kiedy prezydentem Stanów Zjednoczonych był Teodor Roosvelt.


Był rok 1902 i prezydent wraz z przyjaciółmi wyruszył na polowanie. Po kilku godzinach nieudanych łowów jeden z jego kompanów postrzelił w końcu małego niedźwiadka po czym udał się do niego w celu przekazania zdobyczy. Prezydent zobaczywszy małego, biednego i przerażonego niedźwiadka zlitował się nad nim i kazał go czym prędzej wypuścić.

Sytuację tą umieszczono w formie komiksu w bardzo popularnej gazecie „The Washington Post”. Ilustracja ta stała się inspiracją dla twórcy zabawek Morrisa Michtom i właśnie na wzór niedźwiadka z komiksu stworzył on zabawkę pluszowego misia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *