Dokument “Polityka oraz procedury ochrony dzieci przed krzywdzeniem” został opracowany w celu zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom uczęszczającym do szkoły językowej Gadułą – nauka z wyobraźnią. Najważniejszą zasadą, którą kierują się pracownicy placówki, jest działanie w najlepszym interesie dziecka. Każde dziecko jest traktowane z szacunkiem, a wszystkie jego potrzeby są uwzględniane. Wszelkie formy przemocy wobec dzieci są absolutnie niedopuszczalne. Pracownicy szkoły realizują swoje zadania zgodnie z obowiązującym prawem, wewnętrznymi przepisami placówki oraz w ramach swoich kompetencji.

Cel kodeksu

Kodeks postępowania ma na celu zapewnienie jasnych wytycznych dla pracowników i wolontariuszy dotyczących ich zachowania wobec dzieci, w celu ochrony małoletnich oraz promowania bezpiecznego i wspierającego środowiska nauki. Jest również drogowskazem dla rodziców zbierającym podstawowe prawa i wartości którymi kierujemy się w Gadule.

Zakres kodeksu

Kodeks dotyczy wszystkich pracowników, wolontariuszy, praktykantów i osób zaangażowanych w działalność szkoły językowej Gaduła – nauka z wyobraźnią, którzy mają kontakt z Dzieckiem.

Objaśnienie Terminów

  • Pracownik Gaduły – Osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie lub będąca praktykantem/wolontariuszem/stażystą.
  • Dziecko – Każda osoba, która nie ukończyła 18. roku życia.
  • Opiekun dziecka – Osoba uprawniona do reprezentowania dziecka, w szczególności jego przedstawiciel ustawowy (rodzic lub opiekun prawny) lub inna osoba uprawniona na mocy przepisów szczególnych bądź orzeczenia sądu. W niniejszym dokumencie za opiekuna uznaje się także rodzica zastępczego.
  • Zgoda opiekuna dziecka – Pisemna zgoda przynajmniej jednego z opiekunów dziecka. W przypadku braku porozumienia między opiekunami, należy poinformować ich o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd rodzinny.
  • Krzywdzenie dziecka – Działanie na szkodę dziecka polegające na popełnieniu czynu zabronionego lub karalnego przez jakąkolwiek osobę, w tym pracownika przedszkola, a także zaniedbywanie dziecka przez jego opiekunów.

Zasady ogólne

  1. Szacunek i godność:
    • Każde dziecko w Gadule jest traktowane z szacunkiem i godnością. Pracownicy dążą do budowania pozytywnych relacji opartych na zaufaniu i zrozumieniu. Systematycznie wdrażamy zasady Pozytywnej Dyscypliny oraz zasad Porozumienia bez przemocy.
  2. Profesjonalizm:
    • Pracownicy i wolontariusze/stażyści zachowują profesjonalizm we wszystkich interakcjach z dziećmi, rodzicami i kolegami z pracy mając w poszanowaniu etap rozwoju Dziecka oraz jego naturalne potrzeby.
    • Pracownicy Gaduły posiadają wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia dzieci
  3. Bezpieczeństwo i ochrona:
    • Wszystkie działania i decyzje są podejmowane z myślą o bezpieczeństwie i ochronie dzieci.
    • Pracownicy znają i stosują zasady bezpiecznych relacji personel – dziecko i dziecko – dziecko, które zostały ustalone w placówce
    • W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka pracownicy placówki podejmują rozmowę z rodzicami lub opiekunami prawnymi, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując ich do szukania dla siebie pomocy.
    • Rekrutacja pracowników Gaduły odbywa się zgodnie z wewnętrznymi zasadami bezpieczeństwa oraz zgodnie z aktualnym stanem prawnym

Wytyczne dotyczące odpowiedniego zachowania

  1. Komunikacja:
    • Używamy języka odpowiedniego i zrozumiałego dla dzieci, unikając wulgaryzmów, sarkazmu i poniżających komentarzy.
    • Słuchaj dzieci z uwagą, okazując im szacunek i zrozumienie.
  2. Interakcje fizyczne:
    • Dopuszczalne są jedynie takie formy kontaktu fizycznego, które są niezbędne dla komfortu i bezpieczeństwa dziecka, takie jak uścisk dłoni lub przyjacielskie poklepanie po ramieniu, jeśli jest to odpowiednie i akceptowalne dla dziecka.
  3. Granice osobiste:
    • Szanujemy granice osobiste dziecka. Unikamy sytuacji, które mogą być interpretowane jako nieodpowiednie lub naruszające prywatność dziecka.
  4. Zaangażowanie i wsparcie:
    • Wspieramy dzieci w nauce i rozwoju osobistym, okazując zainteresowanie i pomoc w rozwiązywaniu problemów na każdym etapie rozwoju dziecka.

Przez krzywdzenie należy rozumieć:

  1. Przemoc fizyczna – czyli wszelkiego rodzaju działania bezpośrednie z użyciem siły, które mogą spowodować uszkodzenie ciała (popychanie, przytrzymywanie, bicie, kopanie, szarpanie).
  2. Przemoc psychiczna (emocjonalna) – obejmuje szkodliwą interakcję pomiędzy Dzieckiem a drugą osobą, obejmuje to zachowania takie jak: zawstydzanie, upokarzanie, przekazywanie negatywnego obrazu Dziecka przez porównywanie, przezywanie, krytykowanie wyglądu i prac, krzyczenie na Dziecko, straszenie, stosowanie szantażu.
  3. Przemoc seksualna (wykorzystywanie seksualne) – przemoc ta narusza intymność dziecka, są to zachowania związane z kontaktem fizycznym (penetracja, dotykanie w miejscach intymnych) i zachowania bez kontaktu fizycznego (oglądanie i produkcja pornografii, werbalne molestowanie, podglądanie).
  4. Zaniedbywanie – niezaspokojenie podstawowych potrzeb Dziecka, nie respektowanie jego podstawowych praw przez osoby zobowiązane do opieki, ochrony i wychowania.
  5. Dziecko świadkiem przemocy – doprowadzenie do sytuacji, w której dziecko jest świadkiem przemocy stosowanej wobec innej osoby.

Obowiązki i odpowiedzialność

  1. Rozpoznawanie i reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci:
    • Każdy pracownik ma obowiązek zgłaszania wszelkich podejrzeń dotyczących nadużyć wobec dzieci do wyznaczonego pracownika ds. ochrony małoletnich.
    • Personel Gaduły stale monitoruje sytuację i komfort dziecka, aby zapewnić mu bezpieczeństwo.
    • Proces rekrutacji pracowników w Gadule przeprowadzany jest zgodnie z zasadami bezpiecznej rekrutacji personelu.
  2. Przestrzeganie zasad:
    • Pracownicy i wolontariusze są zobowiązani do przestrzegania zasad określonych w Kodeksie i regularnego uczestniczenia w szkoleniach wspierających rozwój kompetencji pedagogicznych
  3. Pracownicy przestrzegają ustalonych w placówce zasad dotyczących bezpiecznych relacji pomiędzy personelem a dziećmi oraz między samymi dziećmi
  4. Współpraca z rodzicami i instytucjami:
    • Aktywna współpraca doradcza z rodzicami i instytucjami w celu promowania ochrony dzieci.
  5. W przypadku wykrycia czynników ryzyka, pracownicy podejmują rozmowę z rodzicami lub opiekunami prawnymi, informując ich o dostępnych formach wsparcia i zachęcając do poszukiwania pomocy.

Konsekwencje naruszenia kodeksu

  • Naruszenie Kodeksu postępowania może prowadzić do działań dyscyplinarnych, w tym do zawieszenia w obowiązkach lub rozwiązania umowy o pracę lub współpracę.
  • Poważne naruszenia będą zgłaszane odpowiednim organom ścigania zgodnie z obowiązującym prawem.

Procedury Interwencji w Przypadku Krzywdzenia Dziecka

Jeśli pracownik szkoły podejrzewa, że dziecko jest krzywdzone, ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania jej do dyrekcji placówki.

  1. Dyrekcja wzywa opiekunów dziecka, którego krzywdzenie jest podejrzewane, aby ich poinformować o tych podejrzeniach.
  2. Działania placówki mające na celu zapewnienie dziecku bezpieczeństwa, w tym zgłoszenie podejrzenia krzywdzenia do odpowiedniej instytucji.
  3. Dyrektor informuje rodziców/opiekunów prawnych o obowiązku placówki dotyczącego zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia dziecka do odpowiednich instytucji.
  4. Po poinformowaniu rodziców/opiekunów prawnych przez dyrekcję, kierownictwo placówki składa zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa.
  5. Dalsze postępowanie leży w gestii instytucji odpowiedzialnych za interwencję.
  6. Jeśli podejrzenie krzywdzenia zgłosili opiekunowie dziecka, a nie zostało ono potwierdzone, należy pisemnie poinformować rodziców/opiekunów prawnych o wyniku postępowania.
  7. Z przebiegu interwencji sporządza się szczegółową pisemną notatkę.
  8. Wszyscy pracownicy placówki oraz inne osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych uzyskały informacje o krzywdzeniu dziecka, są zobowiązani do zachowania tych informacji w tajemnicy, z wyjątkiem przekazywania ich uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.

Przepisy Końcowe

Szkoła językowa Gaduła – nauka z wyobraźnią od początku jej istnienia w 2010 roku stawia na przestrzegania najwyższych standardów ochrony małoletnich i promowania środowiska, w którym dzieci mogą się uczyć i rozwijać w bezpieczny i wspierający sposób. Kodeks postępowania jest integralną częścią naszych działań na rzecz zapewnienia ochrony i dobrostanu dzieci.

Standardy wchodzą w życie z dniem ich ogłoszenia, czyli 15 lutego 2024 roku.

Ogłoszenie zostanie dokonane w sposób dostępny dla pracowników Szkoły oraz dzieci i ich rodziców/opiekunów prawnych poprzez zamieszczenie go na stronie internetowej Gaduły oraz umieszczenie wydrukowanej kopii w poczekalni – w miejscy przebywania rodziców i opiekunów prawnych.

Załączniki: